вівторок, 13 жовтня 2015 р.

Сергій Таран:Бєларусь:шанс на відлигу

На цих виборах Захід дав шанс Лукашенку стати перехідним геополітичним партнером. Для цього «бацькові» потрібно було продемонструвати чи може він шанувати думку тих, хто думає інакше. Тому ще напередодні у столиці Білорусі сотні людей вийшли на мітинг проти фальсифікацій, і при цьому жодних затриманих не зафіксовано. Після виборів в Мінську почав збиратися квазі-Майдан, але все завершилося відносно тихо. Лукашенко поки іспит так-сяк витримує. Потім буде черга Заходу - ЄЄ скасує санкції проти Білорусі, якщо все буде хоча би відносно спокійно. Відтак, в Білорусі має початись певна політична відлига.

Це не означатиме, що білоруси раптом отримають політичну свободу. Бо дарованої свободи не буває. Але точно буде лібералізація режиму. І головне - геополітичний вектор країни не матиме тепер лише східний напрямок.
Політика ніколи не мала чіткого поділу на чорне і біле. Бувало, що дуже неоднозначні особисті у підсумку творили і добро теж. У 1950-х Іспанія часів диктатора Франко була відсталою країною Європи, а на початку 1970-х завдяки реформам, здійсненим у тому числі тим самим диктатором Франко, мала одну з найдинамічніших економік. Диктатор Піночет провів економічні реформи, які вивели чилійську економіку у регіональні лідери.
А бувало навпаки - дуже визначні «добрі» демократи породжували зло. Згадайте світлих душею українців, які заговорили про нейтралітет і без’ядерність одразу після проголошення незалежності України, або просто згадайте Ющенка.
Але шанс у Лукашенка здійснити добро для Білорусі з’явився. Цьому шансу безумовно, заважатиме Росія, яка шантажуватиме і підставлятиме Лукашенка чим тільки може.
Той, хто вважає, що це Захід іде на поступки Лукашенку, помиляється. Бо Лукашенко давно почав першим робити кроки назустріч Заходу. Почав він зі звільнення політичних в’язнів, продовжив – публічною відмовою від російської авіабази. Дуже символічними були його перші (перші!!) слова після голосування - Білорусь зробила все, що Захід побажав бачити в країні напередодні президентських виборів. Нічний жах Путіна збувається: Лукашенко - вірний сателіт Росії, - каже, що робить все, що побажає… Захід! Скрєпи трєщат. Лукашенко топчеться по них і в міру своїх здібностей шкребе вікно в Європу.

Немає коментарів:

Дописати коментар